هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

رزین اپوکسی یک ماده چند منظوره است که در هنر و صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده دارای ویژگی‌هایی مانند براقیت، محافظت و مقاومت است که به شما امکان می‌دهد اثرهای هنری خلاقانه‌تان را به طرزی منحصر به فرد ایجاد کنید. برخی کاربردهای رزین اپوکسی عبارتند از:

 1. آثار هنری: از نقاشی‌ها و آبرنگ‌ها تا مجسمه‌ها، رزین اپوکسی می‌تواند در ایجاد آثار هنری متنوع مورد استفاده قرار گیرد.
 2. مهر و موم کردن: این ماده می‌تواند بر روی نقاشی‌ها، عکس‌ها و آثار هنری دیگر به عنوان لاک محافظ استفاده شود.
 3. زیورآلات و جواهرات: با استفاده از رزین اپوکسی در قالب‌های پلاستیکی می‌توانید زیورآلات زیبا و منحصر به فردی ایجاد کنید.
 4. تزئین اقلام روزمره: از زیر لیوان‌ها و تخته‌ها تا قطعات چوبی، شیشه‌ها و سفالین‌ها، رزین اپوکسی می‌تواند به این اقلام زندگی روزمره زیبایی و درخشندگی ببخشد.

به عنوان یک هنرجو، شما می‌توانید با خلاقیت و تجربه خود از رزین اپوکسی استفاده کنید و آثاری منحصر به فرد ایجاد کنید.

هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

بسیاری از هنرمندان رزین از الگوهای درخشان طبیعی موجود در طبیعت الهام می گیرند و این رنگ ها و اشکال انتزاعی، هماهنگ و چرخان را بر روی مواد انتخابی خود زنده می کنند. با افزودن عناصری مانند گل، سنگ، عکس، زرق و برق و حتی ایجاد سلول با استفاده از روغن سیلیکون می توان آثار هنری رزینی منحصر به فرد و جذابی تولید کرد.

هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

نکات ایمنی هنگام کار با رزین

توجه به این نکته ضروری است که رزین زمانی که فعال باشد سمی است اما پس از سفت شدن بی ضرر است. بنابراین در اینجا چند احتیاط ایمنی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.
همیشه مطمئن شوید که در اتاقی با تهویه مناسب کار می کنید و از پوست و چشمان خود با دستکش های نیتریل یکبار مصرف، لباس های آستین بلند و عینک یا عینک محافظ، محافظت می کنید. احتمال ریختن رزین وجود دارد، بنابراین حتما از کف و محیط اطراف خود با فویل یا ورق های پلاستیکی محافظت کنید. اگر رزین روی پوستتان ریخت، آن را با سرکه، صابون و آب تمیز کنید.

آنچه برای ایجاد یک اثر هنری رزین نیاز دارید:

کیت رزین اپوکسی: یک فرآورده ست 2 تایی است شامل یک رزین و یک هاردنر است که با هم مخلوط شده اند و پس از مدت کوتاهی به اصطلاح پخت می شوند.

این محصول را میتوانید با اطمینان از فروشگاه ما تحت عنوان رزین و هاردنر فوق شفاف نیمه غلیظ 1.5 کیلویی تهیه نمایید.

کیت رزین 2 قسمتی، گزینه‌ای فوق‌العاده برای ایجاد روکش‌های شیشه‌مانند کاملاً شفاف بر روی نقاشی‌ها یا ایجاد آثار هنری روان در ترکیب با رنگ یا رنگدانه است. هنگامی که دستورالعمل ها را برای مخلوط مواد دنبال می کنید، به سادگی آنها را با ریختن یا برس زدن روی سطح مورد نظر خود پرداخت می کنید. پیشنهاد می کنیم از چوب، شیشه، سفال، کاشی و سرامیک و تخته نیز در قالب پلاستیک برای ساختن زیورآلات و سایر کالاها استفاده شود.

هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

رزین سنگین است، بنابراین شما سطحی برای هنر خود می‌خواهید که قوی، غیر متخلخل و غیرجذب باشد، مانند یک تخته چوبی. همچنین می‌توانید از پلکسی، شیشه یا فلز یا اشیاء خانگی مانند تخته‌های برش و کاسه‌های چوبی، میزها و میزهای آشپزخانه استفاده کنید. تابلوهای هنری چوبی سطح پایه مناسبی را برای هنر رزین ایجاد می‌کنند و صاف و محکم هستند. این تخته‌های نقاشی با یک صفحه تخته سه لا صاف ساخته شده‌اند که از رنگ‌آمیزی قوی و مقاوم در برابر پیچ و تاب برخوردار هستند.

مجموعه رنگ‌های اکریلیک برای مخلوط‌کردن با رزین عالی هستند. این رنگ‌های اکریلیک فوق‌روان از قبل با یک محیط جریان مخلوط شده‌اند و یک فرمول شفاف و با ریختن آسان، ایجاد می‌کنند که به طور یکپارچه جریان می‌یابد و جلوه‌های مرمری خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کنند. بنابراین، می‌توانید مستقیماً با رزین مخلوط کنید.

تفنگ حرارتی- از آن برای بیرون آوردن حباب هایی که ممکن است پس از ریختن، در رزین ظاهر شوند، استفاده می شود.

هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

نحوه ایجاد هنر رزین در 9 مرحله آسان

 1. محل کار خود را با تمام ابزارهایی که نیاز دارید و با در نظر گرفتن نکات ایمنی آماده کنید. به یاد داشته باشید که اگر از فرآیند مطمئن نیستید، همیشه آزمایش و تست کنید. قسمت هایی را که نمی خواهید رزین کار شود، با نوار چسب بپوشانید.
 2. پایه نقاشی یا کار را روی یک سطح برجسته (به عنوان مثال روی 4 لیوان پلاستیکی متعادل) قرار دهید تا رزین روی فویل یا زیرکار سفت نشود. اطمینان حاصل کنید که سطح رنگ آمیزی تراز است (توصیه می کنیم برای اطمینان از تراز استفاده کنید).
 3. رزین و هاردنر را کاملاً مخلوط کنید.
 4. برای بهترین نتیجه، رزین را با رنگ های اکریلیک سیال مخلوط کنید و به نسبت رنگ اکریلیک 1 قسمتی به 10 قسمت رزین مد نظر قراردهید. همچنین می‌توانید از رنگدانه‌های پودری، جوهرهای الکلی استفاده کنید (البته توجه داشته باشید که این رزین را بسیار قابل اشتعال می‌کند)، و همچنین رنگ ایربراش با نسبت 1:10. می‌توانید از روش‌های سنتی ریختن، مانند روش‌هایی که در ریختن‌های اکریلیک استفاده می‌شود، مانند فنجان چرخشی استفاده کنید، یا به سادگی رزین را روی تکیه‌گاه بریزید، اما در نهایت، این به تخیل و مهارت شما بستگی دارد!
 5. برای ایجاد اثرات سلولی، روغن سیلیکونی را به رزین اضافه کنید. همچنین می توانید مواد زرق و برق، ورق طلا را برای ایجاد جلوه های منحصر به فرد و خیره کننده اضافه کنید.
 6. رزین را با چاقو، کاردک یا فوم غلتک یا با کج کردن سطح روی سطح نقاشی حرکت دهید.
 7. در صورت ایجاد هر گونه حباب، به طور مختصر یک مشعل حرارتی یا خشک کن هوای گرم را در فاصله 10 سانتی متری از سطح قرار دهید تا حباب های هوا آزاد شوند. همچنین می توانید ذرات خارجی (مانند مو یا گرد و غبار) را با موچین به آرامی بردارید.
 8. روی کار را بپوشانید تا از گرد و غبار محافظت شود و اجازه دهید تا خشک شود. در صورت امکان از قرار دادن کار در معرض نوسانات شدید دما خودداری کنید.
 9. ابزار خود را با سرکه یا ایزوپروپانول تمیز کنید.

یک اثر هنری از قبل موجود را با رزین مهر و موم کنید

شما نمی‌توانید رنگ‌هایی مانند روغن یا آبرنگ را با رزین مخلوط کنید، اجازه دهید زیر کار خشک شود و سپس آنها را با رزین بپوشانید تا مهر و موم شوند. همچنین می‌توانید سایر کارهای رزین خشک شده را با سنباده برگردانید تا لایه‌های رزین بیشتری اعمال کنید.

 • ابتدا باید فضای کاری خود را با تمام ابزارهای مورد نیاز و اقدامات احتیاطی ایمنی رزین آماده کنید. همچنین باید قسمت هایی را که نمی خواهید روی آثار هنری خود مهر و موم شوند با نوار چسب بپوشانید.
 • نقاشی را روی یک سطح برجسته (به عنوان مثال روی 4 فنجان پلاستیکی متعادل) قرار دهید تا رزین روی فویل محافظ یا روزنامه زیر سفت نشود و اطمینان حاصل کنید که در سطح قرار گرفته است تا رزین بتواند به طور یکنواخت پرداخت گردد.
 • رزین و هاردنر را کاملاً مخلوط کرده و روی رنگ بریزید و با کاردک، فوم غلتک یا چاقو به طور یکنواخت پخش کنید.
 • اگر حباب‌های هوا ایجاد شد، سطح نقاشی را با یک مشعل حرارتی یا خشک‌کن هوای گرم که تقریباً 10 سانتی‌متر از سطح به جلو و عقب کشیده شده است، گرم کنید.
 • اجازه دهید فرآیند پخت شروع شود و مطمئن شوید که اثر هنری را در حین خشک شدن بپوشانید تا از نشستن گرد و غبار در هنر شما جلوگیری شود. هر گونه سوراخی که در رزین ایجاد می شود ممکن است به دلیل استفاده نکردن از رزین کافی باشد یا ممکن است مقدار زیادی از آن از سطح خارج شده باشد.
 • پس از اتمام، ابزار خود را با سرکه یا ایزوپروپانول تمیز کنید.
هنر رزین چیست فهیمه شریفی مدرس تابلو دکوراتیو

از ایجاد اولین هنر رزین خود لذت ببرید!

به یاد داشته باشید اینجا در گروه هنری FBS از طریق کانال های مختلف در خدمت شما هنردوستان عزیز هستیم. ما همیشه دوست داریم خلاقیت های شما را ببینیم، بنابراین لطفاً ما را در اینستاگرام دنبال کنید یا اگر سوالی داشتید از طریق صفحه تماس با ما به سادگی بااز ما سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *